Strona www używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk, logowania do strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Ustawienia te można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji na stronie: https://www.zakopane-willa.com.pl/polityka_prywatnosci,s128.html

  • ▶ Zakopane atrakcje
  • ▶ Rezerwacja on-line
  • ▶ Galeria zdjęć
  • ▶ Opis pokoi

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

LUDŹMIERZ

       To najstarsza wieś i parafia katolicka na Podhalu. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono tu już w 1234r. kiedy to do osady sprowadzono zakon cystersów. Powstało wtedy sanktuarium maryjne którego największym skarbem jest cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej na którą miejscowa ludność mówi „Gaździna Podhala”.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu
Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu
Sanktuarium Maryjne Ludźmierz
Ludźmierz
Ludźmierz
Ludźmierz
Ludźmierz
Ludźmierz
Ludźmierz Kościół

       W 1963 r. podczas uroczystości koronacji obrazu przez kard. Stefana Wyszyńskiego z rąk Madonny wysunęło się berło, osobą która go pochwyciła był biskup Karol Wojtyła, wtedy górale stwierdzili ze „cośik z tego będzie”. W roku 1999 Karol Wojtyła powrócił do Ludźmierskiego Sanktuarium ale jako Papież.
Do sanktuarium szczególnie polecamy wybrać się 15 sierpnia kiedy to odbywa się odpust, wtedy w uroczystościach biorą udział oddziały strzelców podhalańskich oraz miejscowi górale w tradycyjnych strojach.   (Z.M.)

copyright by AgaTravel 2012 | created by Wizja.net
//nowy google analytics //stary google analytics
TIME: 0.0371 s